Praktyki dla kasjerów: jak obsługiwać terminal płatniczy

Dzisiejsi kasjerzy to coś więcej niż tylko operatorzy kas. Stanowią integralną część zespołu handlowego, który wykorzystuje swój instynkt i wyszkolenie, aby wywierać pozytywny wpływ na klientów. Aby być skutecznym jako kasjer, musisz wiedzieć, jak obsługiwać terminal płatniczy, który jest również znany jako elektroniczna kasa fiskalna. W tym artykule dowiesz się o różnych rodzajach terminali płatniczych i o tym, jak mogą one pomóc w usprawnieniu procesu kasowego. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze praktyki obsługi terminala płatniczego, w tym różne tryby pracy i konkretne techniki, które poprawią Twoją wydajność.

Co to jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to elektroniczne urządzenie służące do przyjmowania płatności. Terminale płatnicze występują w wielu formach, m.in. tradycyjnego samodzielnego terminala, komputera podłączonego do szuflady kasowej, urządzenia mobilnego, a nawet tabletu. W tym artykule omawiamy tradycyjny, samodzielny terminal płatniczy. Ten typ terminala jest używany w prawie wszystkich sklepach detalicznych i ma trzy główne części: klawiaturę, drukarkę paragonów i szufladę kasową. Klawiatura kasy fiskalnej służy do wprowadzania kodów produktów, wykonywania raportów i przetwarzania płatności. Drukarka paragonów służy do drukowania paragonów sprzedaży gotówkowej, kredytowej i kart podarunkowych. Szuflada kasowa służy do przechowywania pieniędzy do czasu, gdy będą one potrzebne do kolejnej transakcji. Szuflada jest podłączona do terminala płatniczego.

Najlepsze praktyki kasjera

Na początek należy witać klientów z uśmiechem. Ciepłe powitanie jest istotną częścią tworzenia pozytywnego doświadczenia zakupowego. Witając klientów, nie stój za kasą ze skwaszonym wyrazem twarzy. Pierwsze wrażenie klienta o Twoim sklepie lub restauracji często powstaje przy kasie. Następnie należy zarejestrować swoich klientów. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się, co kupują, jakie ilości każdego przedmiotu i jaka jest jego cena. Możesz to zrobić na jeden z dwóch sposobów: Użyj skanera towarów (dla kilku pozycji) lub ręcznie wprowadź każdą pozycję. Rejestracja klientów jest kluczową częścią efektywnej kasy. Kiedy nadejdzie czas skanowania i/lub ważenia przedmiotów, upewnij się, że robisz to prawidłowo. Upewnij się, że skanujesz prawidłowe kody przedmiotów. Upewnij się, że przedmiot jest skierowany we właściwym kierunku. Upewnij się, że skanujesz właściwą liczbę pozycji i upewnij się, że każda pozycja jest dokładnie wyceniona. Ważąc artykuły, używaj wag przeznaczonych do żywności lub artykułów spożywczych albo waż je ręcznie. Upewnij się, że ważysz produkty w odpowiedniej kolejności. Upewnij się, że ważysz odpowiednią liczbę produktów i że każdy z nich jest dokładnie wyceniony.

Jak obsługiwać terminal płatniczy POS: Podstawy

Kiedy nadejdzie czas na rozpoczęcie procesu transakcji, musisz ustawić szufladę kasową w trybie otwartym. Teraz możesz spodziewać się kilku różnych rodzajów metod płatności. Kiedy klienci płacą gotówką, będą wkładać pieniądze do szuflady kasowej. Kiedy klienci płacą kartą kredytową, przeciągną swoją kartę przez czytnik kart kredytowych. Gdy klienci chcą użyć karty debetowej, powinni wybrać opcję „debet”. Maszyna poprosi ich o wprowadzenie kodu PIN. Gdy klient chce skorzystać z karty podarunkowej, powinien wybrać opcję „gift” i wprowadzić numer karty podarunkowej.

W dzisiejszym nowoczesnym świecie, coraz częstsze stają się terminale bezdotykowe, do których wystarczy tylko zbliżyć swoją kartę i płatność gotowa.

Finalizuj transakcję

Kiedy wszystkie przedmioty zostały zeskanowane i zważone, należy sfinalizować transakcję. Oznacza to, że musisz nacisnąć przycisk „suma” na terminalu płatniczym. Teraz urządzenie obliczy całkowitą należność, a także wydrukuje paragon. Jeśli klient płaci kartą debetową lub kredytową, najczęściej umieszcza on swoją kartę lub zbliża do odpowiedniego czytnika, następnie wpisuje PIN i jeśli tranzakcja zosatnie zaakceptowna należy wydrukować potwierdzenie zapłaty w dwóch egzemplarzach, dla klienta i dla organu sprzedającego.

Podsumowanie

Podsumowując, kasjerzy muszą wiedzieć, jak obsługiwać terminal płatniczy POS. Oznacza to, że musisz wiedzieć jak wprowadzać kody pozycji, skanować pozycje, ważyć pozycje i finalizować transakcję. Jeśli chodzi o skanowanie i ważenie przedmiotów, najważniejszą rzeczą jest zeskanowanie prawidłowego kodu przedmiotu. Jeśli chodzi o finalizację transakcji, najważniejszą rzeczą jest wprowadzenie należnej kwoty na terminalu i porpszenie klienta o zbliżenie lub umieszczenie w termianlu karty, używając odpowiedniego PINu do zakończenia transakcji.