Jedna z największych zalet faktoringu jest elastyczność tej usługi.
Z powodzeniem mogą z niej korzystać i mniejsze firmy, i gigantyczne przedsiębiorstwa. I przedsiębiorcy, którzy regularnie wystawiają mnóstwo faktur o odroczonych terminach płatności, i ci, którym zdarza się to tylko raz na jakiś czas. Co ważne, faktoring sprawdzi się również wówczas, gdy przedsiębiorca wykonuje długoterminowy kontrakt. Sprawdźmy zatem, na czym polega faktoring kontraktowy.
Czym jest faktoring kontraktowy?
Faktoring zazwyczaj kojarzy się z prostymi fakturami o odroczonych terminach płatności. Po prostu przedsiębiorca sprzedaje towar lub wykonuje usługę, po czym wystawia kontrahentowi fakturę z terminem płatności wynoszącym 30, 60, a czasem 90 dni.
Jednak nie każda współpraca biznesowa tak właśnie wygląda. W niektórych branżach kontrahenci bazują na umowach długoterminowych. W takim przypadku termin płatności jest bardzo odległy, a przecież w tym czasie przedsiębiorca musi na bieżąco spłacać swoje zobowiązania, płacić za materiały i rozliczać się z podatków. Skąd ma zatem brać na to środki? Właśnie z faktoringu kontraktowego.
Usługa ta polega na finansowaniu kontraktów, które rozciągnięte są w czasie. Dzięki temu podczas wykonywania zlecenia, przedsiębiorca zawsze ma środki na wszelkie niezbędne wydatki. Również te związane z realizacją kontraktu długoterminowego.
Jak to wygląda w praktyce? Po prostu przedsiębiorca otrzymuje zapłatę za postęp
w realizacji umowy. Dzięki temu ma zapewniony stały dopływ gotówki w czasie obowiązywania kontraktu. Z tego względu faktoring kontraktowy to najlepsze rozwiązanie dla tych branż, które bazują na kontraktach długoterminowych i fakturach o odroczonym terminie płatności.
➡ Masz problem z zatorami płatniczymi? Sprawdź, jak nie pozwolić, aby zatory pogrążyły Twojej firmy.
Czym różni się faktoring kontraktowy od faktoringu jednorazowego?
Jak już wspomnieliśmy, rodzajów faktoringu jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest też faktoring jednorazowy, który nieco przypomina faktoring kontraktowy. Jak sama nazwa wskazuje, faktoring jednorazowy dotyczy sytuacji, w których finansowana jest pojedyncza, konkretna faktura. Z kolei faktoring kontraktowy można określić faktoringiem jednorazowym, ale na większą skalę. I co ważne, ze względu na swoją specyfikę jest tańszy niż faktoring jednorazowy. Dlatego też, jeśli tylko prowadzisz długoterminowe inwestycje dla swoich kontrahentów, postaw na faktoring kontraktowy.
➡ Szukasz sprawdzonej oferty faktoringu? Sprawdź ranking firm faktoringowych.
Dlaczego warto korzystać
z faktoringu kontraktowego?
Faktoring kontraktowy to przede wszystkim sposób na regularny dopływ gotówki
w przypadku odległych terminów płatności. W końcu firma musi skądś brać pieniądze na bieżące wydatki. A właśnie faktoring pomaga w zachowaniu płynności finansowej firmy bez konieczności korzystania z kredytu dla firm, czy też sięgania po oszczędności.
➡ Masz dość czekania na gotówkę od kontrahentów? Sprawdź, jak poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa.
Lepsza pozycja negocjacyjna
Poza tym mając gotówkę do swojej dyspozycji, przedsiębiorca ma lepszą pozycję negocjacyjną w przypadku własnych dostawców. Płacąc im z góry za towar czy usługę, może uzyskać lepszą cenę lub warunki współpracy. Poza tym mając na firmowym koncie środki, można na raz kupować większą partię towaru, co również może wiązać się z rabatem. Do tego, przedsiębiorca może bez problemów kupić surowce w dowolnej chwili, na przykład, gdy jego dostawca zdecyduje się na dodatkową promocję. W przypadku, gdy przedsiębiorca ma środki zamrożone
w fakturach, takie okazje po prostu przechodzą obok nosa.
Pozytywny wizerunek firmy
Pamiętajmy też, że gdy przedsiębiorca płaci nie tylko na czas, ale wręcz z góry, buduje pozytywny wizerunek swojej firmy. A uchodząc w branży za rzetelnego kontrahenta, który szybko rozlicza się z należności, można przebierać wśród dostawców, ponownie licząc na lepsze warunki współpracy.
Zabezpieczenie na nieplanowane zdarzenia
Oczywiście płynność finansowa jest także ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa firmy i ciągłości jej pracy. Mając do dyspozycji żywą gotówkę, łatwiej jest sobie radzić z niespodziewanymi awariami, czy innymi perturbacjami.
Wsparcie faktora
Poza tym faktoring kontraktowy to nie tylko usługa finansowania faktur. Firmy faktoringowe zazwyczaj oferują także monitorowanie należności, co skłania kontrahentów do dotrzymywania terminów płatności. Jest to o tyle ważne, ponieważ często zdarza się, że partner biznesowy płaci po terminie. I to pomimo tego, że i tak otrzymał fakturę o odroczonym terminie płatności. Natomiast współpraca z firmą faktoringową działa na takich kontrahentów mobilizująco. A jak wiadomo, o wiele lepiej jest zapobiegać powstawaniu należności, niż walczyć o ich odzyskanie. Choć
w razie czego firmy faktoringowe i w takim przypadku służą pomocą.
➡ Zastanawiasz się, czy faktoring sprawdzi się w Twojej firmie? Sprawdź, czy też wierzysz w te mity na temat faktoringu.
Faktoring kontraktowy to idealne rozwiązanie dla branż, które opierają się na umowach długoterminowych i fakturach o odroczonych terminach płatności. Można powiedzieć, że jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzebny jest systematyczny dopływ gotówki, a rozliczenie z kontrahentem nastąpi dopiero po realizacji kontraktu.