Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz posiadać konto firmowe. Może nie wynika to wprost z przepisów prawa, ale tak naprawdę, jeśli masz firmę, to się bez niego nie obejdziesz. Po prostu nie będziesz w stanie realizować wszelkich transakcji z poziomu konta osobistego.
Poza tym z kontem firmowym wiąże się też wygoda. Przede wszystkim zakładając konto firmowe w banku, możesz liczyć na o wiele więcej niż zwykłe konto. Wiele banków oferuje przedsiębiorcom wiele dodatkowych opcji, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze, a prowadzenie firmy stanie się, choć odrobinę łatwiejsze i przyjemniejsze. Sprawdź zatem, jakie rodzaje kont dla firm oferują takie banki, jak Santander, ING Bank Śląski, PKO, Pekao S.A., Alior czy mBank.
Podstawowe konto dla firm
Banki od zawsze tak formułowały oferty rachunków firmowych dla przedsiębiorców, że po prostu nie opłacało się wykorzystywać kont osobistych do prowadzenia finansów firmy. Decydując się na założenie konta w danym banku, przede wszystkim otrzymujesz dostęp do podstawowego konta firmowego. Jest to po prostu rachunek bieżący, na którym będziesz gromadził środki firmowe oraz z którego będziesz rozliczał się z kontrahentami, urzędem skarbowym i ZUS-em. Jednak nawet podstawowe konto bankowe możesz dopasować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Na samym początku warto wybrać tzw. konto na start. Najczęściej jest ono zupełnie darmowe, lub wszelkie opłaty są znoszone, jeśli spełnisz kilka prostych warunków. Może być to np. zapewnienie regularnych wpływów na koncie lub opłacanie składek ZUS, lub podatków na rzecz urzędu skarbowego właśnie z takiego konta firmowego.
Do wyboru masz również konto typu standard, które również nie wiąże się ze zbyt dużymi opłatami, ale przeznaczone jest dla przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku.
Jeśli jednak masz większe wymagania, zapytaj bank o konta w wersji premium. W takim przypadku za dodatkową opłatą możesz liczyć na szereg dodatkowych usług, które niedostępne są dla w przypadku przedsiębiorców, którzy posiadają tylko standardowe konta.
> Sprawdź również nasz poradnik jak zmienić konto firmowe.
Pomocnicze konto firmowe
Jeśli prowadzisz działalność na niewielką skalę lub jesteś mikroprzedsiębiorcą, konto w wersji standard z pewnością Ci wystarczy. Jednak większe przedsiębiorstwa czy spółki będą potrzebowały dodatkowych kont pomocniczych. Na szczęście większość banków w Polsce (np. Alior, mBank, Inteligo) mają taki rodzaj kont wśród swoich produktów dla przedsiębiorców.
Do czego służy takie konto pomocnicze? Przede wszystkim możesz mieć ich kilka, a nawet kilkadziesiąt, jeśli prowadzisz działalność na większą skalę. Każde takie konto pomocnicze możesz przypisać do jednego kontrahenta (lub grupy kontrahentów, jeśli tak Ci będzie prościej), z którym będziesz się za jego pośrednictwem rozliczał. Dzięki temu łatwiej zadbasz o porządek i przejrzystość w firmowych finansach, a to przecież jedna z podstawowych zasad, jeśli nie chcemy „gubić” pieniędzy.
Poza tym do konta pomocniczego możesz upoważnić swoich pracowników, dzięki czemu będą oni mieli dostęp do części finansów firmy, co czasami jest niezbędne. Jednak z drugiej strony nie będą mieli wglądu w całość finansów przedsiębiorstwa, na czele którego stoisz.
Konto pomocnicze możesz także wykorzystać jako miejsce, w którym będziesz gromadził nadwyżkę środków, którą z czasem przeznaczysz na inwestycje, rozwój firmy lub po prostu na czarną godzinę.
Konto walutowe dla firm
Konto walutowe jest nieodzowne, jeśli rozliczasz się z partnerami biznesowymi w obcej walucie. Dostępne jest w takich bankach jak: NEST Bank, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, czy Bank PEKAO. Standardem już jest konto walutowe w euro, dolarach amerykańskich czy frankach, ale w niektórych bankach możesz posiadać konto w jednej z nawet 20 różnych walut, w tym CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK.
A co Ci daje takie konto? Przede wszystkim przelewy oraz wpłaty i wypłaty gotówki bez przewalutowania. Dzięki temu nie musisz ponosić dodatkowych kosztów i nie tracisz pieniędzy, na sprzedawaniu i kupowaniu walut.
Prowadzisz firmę? Zobacz nasz artykuł o kosztach kredytów dla firm.
Konto lokacyjne dla firm
Zastanawiasz się co zrobić z nadwyżką środków w firmie? Możesz złożyć je na koncie lokacyjnym dla firm. Takie konta działają podobnie do rachunków oszczędnościowych, które banki oferują prywatnym klientom. Co najważniejsze, w każdej chwili możesz sięgnąć po te środki i przeznaczyć je na dowolny cel.
Banki coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych i oferują różne produkty bankowe, które ułatwiają prowadzenie działalności i pomagają w utrzymaniu porządku w firmowej kasie. Poza tym, jako klienci biznesowi danego banku, często możemy skorzystać także z innych usług. Coraz więcej banków oferuje swoim klientom opcję wirtualnej księgowości czy faktoringu. Wszystko to powinniśmy uwzględnić, zakładając konto firmowe. A od czasu do czasu warto również zajrzeć do aktualnego rankingu kont firmowych, bo może okazać się, że konkurencyjny bank właśnie wprowadził ofertę, która będzie idealna dla danego biznesu.