Pod pojęciem faktoringu kryje się tak naprawdę szereg usług, które pomagają przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Dzisiaj, w pierwszym wpisie na tym blogu, zajmiemy się dwoma formami faktoringu, czyli faktoringiem jawnym oraz cichym. Jeśli nie wiesz, na który się zdecydować, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Faktoring jawny a faktoring cichy
Zacznijmy od tego, na czym polega faktoring jawny. Jeśli zdecydujesz się na tę formę faktoringu, informacja o tym dotrze do twojego kontrahenta, któremu wystawiłeś fakturę. Innymi słowy, Twój partner biznesowy dowie się o cesji wierzytelności, czyli zmianie jej właściciela.
I właśnie tego dotyczy różnica pomiędzy faktoringiem jawnym a cichym. Po prostu w tym drugim przypadku twój kontrahent nie jest świadomy, że doszło do cesji wierzytelności.
Wiążą się z tym konkretne działania firmy faktoringowej, a właściwie ich brak. Przede wszystkim, jeśli podpiszesz umowę o świadczenie usług w ramach faktoringu cichego, firma faktoringowa nie będzie kontaktowała się w żaden sposób z Twoim partnerem biznesowym. Nawet jeśli termin płatności faktury minie, a kontrahent nie dokona rozliczenia, to faktor nie będzie wysyłał mu monitów z ponagleniem zapłaty.
I właśnie ten brak konieczności informowania kontrahentów o korzystaniu z faktoringu jest najczęstszym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na wybór cichej wersji tej usługi. Czy słusznie? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się korzyścią, jakie wiążą się z faktoringiem cichym.
> Sprawdź nasz artykuł o powszechnych mitach na temat faktoringu.
Zalety faktoringu cichego
Do głównych zalet faktoringu cichego należy szybkość rozliczania faktur dostarczanych faktorowi. W przypadku faktoringu jawnego firma faktoringowa musi wysłać zapytanie do twojego kontrahenta w celu weryfikacji wystawionej przez Twoją firmę faktury. A ten dodatkowy krok sprawia, że nieco dłużej musisz poczekać na to, aż pieniądze zostaną przekazane na Twoje konto. W przypadku faktoringu cichego takie rozliczenie odbywa się po prostu szybciej.
Poza tym na faktoring cichy często decydują się firmy, którym zależy na utrzymaniu dobrych relacji z partnerami biznesowymi. Szczególnie dotyczy to niewielkich firm, które na co dzień współpracują z większymi kontrahentami, które lubią dyktować warunki takiej współpracy. Jeśli istnieje obawa, że korzystanie z faktoringu może spowodować zerwanie wspólnych działań, opcja faktoringu cichego jest rozwiązaniem, które pozwoli zatrzymać klienta, przy jednoczesnym korzystaniu z zalet faktoringu jako takiego.
Zalety faktoringu jawnego
Jedną z podstawowych zalet faktoringu jawnego jest to, że w ramach tej usługi firma faktoringowa może przejąć na siebie ryzyko niewypłacalności Twojego kontrahenta. Dzięki temu nie musisz samodzielnie walczyć o odzyskanie należnej Ci zapłaty, ponieważ faktor zrobi to za Ciebie. Natomiast w przypadku faktoringu cichego musisz liczyć na to, że Twój partner biznesowy jest w dobrej sytuacji finansowej i nie ma w zwyczaju „zapominania” o fakturach, które musi zapłacić.
> Sprawdź ofertę faktoringu jawnego od Bibby Financial Services.
Faktoring jawny czy faktoring cichy?
W Polsce przedsiębiorcy korzystają przede wszystkim z faktoringu jawnego. Blisko 90% wszystkich umów faktoringowych dotyczy właśnie tego typu faktoringu, podczas gdy z faktoringu cichego korzysta zaledwie 10% usługobiorców.
Wydaje się również, że popularność faktoringu jawny będzie w dalszym ciągu rosła, gdy tylko polski biznes oswoi się z tą wciąż stosunkowo nowatorską usługą. Nie oznacza to jednak, że faktoring cichy zupełnie zniknie. Skoro firmy faktoringowe oferują tego typu usługę, to znaczy, że jest na nią zapotrzebowanie. Zwłaszcza że niektóre z nich podkreślają, że nie chcą wchodzić w relacje pomiędzy swoimi klientami a ich kontrahentami.
Poza tym z faktoringu cichego często korzystają większe firmy, które posiadają własny dział, który zajmuje się rozliczeniami z kontrahentami i przypominaniem im o zaległych płatnościach.
Jednak bez względu na to, jaki rodzaj faktoringu wybierzesz, na pewno pozwoli ci on na zachowanie dobrej płynności finansowej, co stanowi podstawę sukcesu, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu.
> Zobacz czym tradycyjny faktoring różny się od sprzedaży faktur.