Czym sprzedaż faktur różni się od tradycyjnego faktoringu?

Zastanawiasz się, jak najprościej utrzymać płynność finansową firmy? Coraz więcej przedsiębiorców uważa, że skutecznie pomaga w tym faktoring, czyli usługa finansowania faktur. Jednak faktoring tradycyjny nie zawsze sprawdzi się w przypadku firm, które z takiej usługi chciałyby skorzystać tylko raz na jakiś czas. Jednak obecnie nie jest to żadnym problemem, gdyż firmy faktoringowe oferują w takim przypadku skorzystanie ze sprzedaży faktur. Na czym polega taka usługa i czym różni się od tradycyjnego faktoringu? Na oba te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 

Na czym polega sprzedaż faktur?

Sprzedaż faktur to nic innego jak przekazane faktury wystawionej kontrahentowi, do firmy faktoringowej. Od tego momentu to właśnie firma faktoringowa staje się właścicielem takiej faktury, a twój kontrahent wpłaci za nią należność na konto faktora. A dlaczego warto skorzystać ze sprzedaży faktur?

Sprzedaż faktur pozwoli Ci przede wszystkim na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli często wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, to pewnie znany jest Ci problem z oczekiwaniem na otrzymanie zapłaty. Dzięki sprzedaży faktury, należność, jaka z niej wynika, od razu jest wypłacana na twoje konto przez firmę faktoringową. Jednocześnie Twój kontrahent może zapłacić za wykonaną przez ciebie usługę czy dostarczony towar, w terminie, jaki widnieje na tej fakturze. Jedyną różnicą jest to, że kwotę z faktury będzie musiał wpłacić na konto firmy faktoringowej, a nie Twojego przedsiębiorstwa.

Ty od razu otrzymujesz zapłatę, a uzyskane w ten sposób środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, twój kontrahent może korzystać z dłuższych terminów płatności, a firma faktoringowa zarabia na niewielkiej prowizji od takiej transakcji. Jak widzisz, każdy na tym zyskuje. Warto oczywiście dodać, że koszty związane ze sprzedażą faktur możesz odliczyć od podatku.

> Przekonaj się czy też wierzysz w powszechne mity o faktoringu.

 

Kto może skorzystać ze sprzedaży faktur?

Sprzedaż faktur to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Co ważne, ze sprzedaży faktur mogą swobodnie korzystać przedsiębiorcy, którzy każdego miesiąca wystawiają kilka czy kilkadziesiąt faktur. Poza tym, faktury, które chcesz sprzedać, nie muszą opiewać na wysokie kwoty. W zależności od firmy faktoringowej może to być nawet 700 zł.

Ponadto, sprzedaż faktur mogą wykorzystać również firmy, które dopiero od niedawna działają na rynku i mają problem z uzyskaniem kredytu dla firm. Przez wielu przedsiębiorców zarówno usługa faktoringu, jak i sprzedaży faktur, traktowane są jako tańsza i bardziej przystępna alternatywa dla bankowych kredytów dla firm.

> Prowadzisz firmę? Zobacz jakie są rodzaje kont dla firm.

 

Różnice pomiędzy sprzedażą faktur a faktoringiem tradycyjnym

Zarówno sprzedaż faktur, jak i tradycyjny faktoring mają ze sobą wiele wspólnego. Obie te usługi polegają przecież na finansowaniu faktur, co w znacznym stopniu pomaga w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. A że jest to jedna z najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem własnej działalności, to chyba nie musimy o tym nikogo przekonywać.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na standardowy faktoring, czy sprzedaż faktur, będziesz w stanie już zawsze na czas płacić swoim dostawcom, pracownikom, a także rozliczać się z ZUS-em czy urzędem skarbowym. Poza tym bez trudu sfinansujesz nieplanowane wydatki czy niewielkie inwestycje. Nie zmienia to jednak faktu, że warto poznać różnice pomiędzy tymi usługami.

Przede wszystkim tradycyjny faktoring wiąże się z podpisaniem umowy faktoringowej z firmą faktoringową, w której zostaną określone takie warunki waszej współpracy, jak liczba kontrahentów czy wartość wierzytelności przekazywanych do faktora. Poza tym z faktoringu będą mogły korzystać tylko te przedsiębiorstwa, które wykazują odpowiedni obrót lub przychody. W zależności od firmy faktoringowej może być to minimum 100 000 zł, 300 000 zł, 1 000 000 zł, a nawet więcej. Dodatkowo w ramach faktoringu rzadko otrzymasz od razu całą kwotę, jaka widnieje na fakturze. Zazwyczaj faktor po otrzymaniu faktury wypłaca do 80% należności z faktury. Resztę kwoty dostaniesz, gdy Twój kontrahent rozliczy się z firmą faktoringową.

W przypadku sprzedaży faktur wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim sprzedaż faktur jest bardziej elastyczna, a z firmą faktoringową nie wiąże Cię żadna długoterminowa umowa. Oznacza to, że możesz sprzedawać faktury w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli w danym miesiącu masz większe wydatki i potrzebujesz szybszego dostępu do gotówki, to po prostu przekazujesz faktorowi kilka faktur. A jeśli nie masz takiej potrzeby, to z takiej usługi nie korzystać, przez co nie ponosisz żadnych kosztów.

Do tego przy sprzedaży faktur firma faktoringowa nie zwraca uwagi na Twój przychód czy obrót. Dzięki temu nawet niewielki przedsiębiorca może skorzystać z tej usługi.
Również w przypadku sprzedaży faktur od razu otrzymujesz około 97% kwoty brutto, na jaką opiewa faktura.

Sprzedaż faktur to idealne rozwiązanie dla osób, które z faktoringu chciałby korzystać nieregularnie. Brak długoterminowej umowy oraz elastyczność tej usługi sprawią, że można z niej skorzystać, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba.