Ile kosztuje posiadanie auta?

Opublikowane przez Szymon Masło w dniu

W Polsce przeciętnie co druga osoba dorosła ma samochód. Na 1000 mieszkańców, według statystyk, przypada niecałe 600 aut. Nie dla każdego właściciela auto jest jednak dobrym zakupem – nie tylko z uwagi na koszty związane z realizacją transakcji kupna i sprzedaży, ale też z bieżącym utrzymaniem, niezbędnymi naprawami i wymianą zużytych podzespołów. Ile zatem naprawdę kosztuje posiadanie auta i dlaczego tak dużo wydajemy na samochód?

Na wstępie – koszty zakupu

Pierwszym, dużym kosztem, jaki ponosimy w związku z własnym samochodem, jest wydatek związany z jego zakupem. Nowe auto potrafi kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, ale za kilkuletni samochód rodzinny, dobrej klasy zapłacimy mniej niż 50 tys. zł. Używane, kilkuletnie, kompaktowe auta kosztują zaledwie kilka tysięcy złotych, ale to właśnie w ich przypadku najwięcej wydamy na okresowe naprawy, które mnożą się wraz z wiekiem auta. W zależności od stanu używanego samochodu, kosztowny może być serwis i części zamienne. Do jednych aut są one droższe, do innych tańsze. Bez względu na stan samochodu, na wstępie poniesiemy koszty związane z rejestracją pojazdu w urzędzie.

Drożej wychodzi sprowadzenie samodzielnie auta zza granicy, niż zakup na miejscu z komisu, salonu, czy od handlarza lub osoby prywatnej, ale cena auta za granicą może być bardziej atrakcyjna niż w Polsce.

Codzienna eksploatacja samochodu

W szacowaniu kosztów użytkowania własnego samochodu ważne miejsce zajmują koszty związane z jego bieżącą eksploatacją. Przede wszystkim chodzi tu o koszty zakupu paliwa – benzyny, ropy lub gazu LPG. Najmniej kosztuje dziś (październik 2018 roku) gaz – jakieś 2,50 zł, natomiast najdroższy jest olej napędowy – nawet 5,20 zł za litr, podczas gdy popularna benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 5,15 zł.

Takie ceny weźmiemy pod uwagę do oszacowania rocznych kosztów korzystania z samochodu, przy założeniu, że przejeżdżamy nim 10 tys. km rocznie. Spalanie paliwa w różnych autach może być inne. Zależy ono od tego, w jaki silnik wyposażony jest nasz samochód, czy jest to silnik oszczędny, czy nie, oraz czy jeździmy zwykle po trasach miejskich czy pozamiejskich, albo w  cyklu mieszanym – trochę po mieście i trochę po autostradach czy trasach szybkiego ruchu.

W ruchu miejskim auto zużywa więcej paliwa niż w ruchu pozamiejskim. Przyjmijmy jednak, że jest to średnio 8 l na 100 km w trybie mieszanym. W zależności od tego, jakie paliwo zasila jednostkę napędową samochodu, auto zużyje rocznie:

  • 800 l benzyny za 4120 zł,
  • 800 l gazu za 2000 zł,
  • 800 l ropy za 4160 zł.

Oczywiście nie uwzględniamy przy tym, że samochody typu diesel spalają zwykle mniej paliwa na 100 km niż samochody z silnikiem benzynowym, a zwłaszcza z instalacją LPG. Dlatego koszty użytkowania samochodów na ropę mogą być nieco niższe, zaś z LPG nieco wyższe od wskazanej kwoty.

Średnio trzeba jednak założyć, że rocznie na paliwo wydamy od 2 do 4 tys. zł. To nie małe koszty związane z posiadaniem i użytkowaniem własnego samochodu.

Koszty napraw i serwisu własnego auta

Co roku każdy pojazd musi być poddany przeglądowi technicznemu, który kosztuje około 100-200 zł, w zależności od cennika stacji diagnostycznej. Droższy jest przegląd samochodu z instalacją LPG niż z silnikiem diesla lub benzynowym.

Do kosztów użytkowania samochodu doliczyć należy konieczne naprawy i okresowy serwis. Trzeba wymieniać płyny eksploatacyjne, wymieniać okresowo opony (nowy komplet raz na 5-7 lat), kupować części zamienne jak rozrząd czy inne części, które po prostu ulegają zużyciu. Rocznie za koszty napraw, serwisu i płynów eksploatacyjnych należy zapłacić około 300-500 zł. Koszty rosną, jeśli samochód jest stary, a jego części szybko trzeba wymienić. Wymieniać trzeba też zużyty olej, płyny w chłodnicy czy w spryskiwaczach, czy pióra wycieraczek.

Koszty ubezpieczenia samochodu

Sporą grupę kosztów stanowią obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia samochodu. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany na mocy istniejących ustaw do wykupienia dla swojego pojazdu mechanicznego obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisę OC. Obecnie ceny takich polis zdecydowanie wzrosły, co podnosi koszt korzystania z własnego samochodu. Co prawda, doświadczeni, bezwypadkowi kierowcy mogą liczyć na 60, a nawet 70-procentową zniżkę przy zakupie ubezpieczenia OC, ale i tak przyjdzie im zapłacić za nie co roku kilkaset złotych.

Do tego dochodzą koszty pozostałych ubezpieczeń, które co prawda nie są obowiązkowe, ale chronią kierowcę przed ponoszeniem na przykład finansowych skutków szkód w pojeździe. Jeśli w wyniku zawinionego działania kierowcy jego samochód ulegnie zniszczeniu, np. w wypadku, to ubezpieczenie OC nie pokryje kosztów jego naprawy, ale już polisa Autocasco jak najbardziej. Okazuje się ona nieocenioną pomocą, jeśli na przykład nasze auto zostanie skradzione. Za OC trzeba zapłacić najczęściej od 1000 zł wzwyż. Kolejną polisą, jaką można wykupić, jest pakiet Assistance i ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków.  To ubezpieczenia, które ułatwiają życie kierowcom i zapewniają wypłatę świadczeń finansowych np. wtedy, gdy kierowca lub pasażer ulegnie uszczerbkowi na zdrowiu.

Jak widać, łączne koszty użytkowania samochodu są wysokie i nie tylko obejmują zakup paliwa. Dlatego każdy powinien zastanowić się, czy stać go na auto i czy jest mu ono niezbędne na co dzień.


Szymon Masło

Student Zarządzania. Finansami zajmuje się od 3 lat. Posiada lekkie pióro i z zaangażowaniem przygląda się wszelkiego rodzaju aspektom finansowym. Jego celem jest zebranie miliona aktywnych czytelników, z którymi będzie mógł dzielić się wiedzą i dużym doświadczeniem. Prywatnie miłośnik podróżowania i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *