Czy warto inwestować w złoto?

Opublikowane przez Szymon Masło w dniu

Szlachetny kruszec, jakim jest złoto, jest wartością samą w sobie. Od wieków złoto było wykorzystywane jako środek płatniczy, opierający się upływowi czasu. To pewna lokata kapitału, a osiąga ona największą wartość w momencie, gdy na innych rynkach finansowych trwa kryzys. Krach na giełdzie czy rozpoczęcie bessy, powoduje, że inwestorzy giełdowi odwracają się od akcji spółek i lokują swoje środki finansowe w bezpieczne instrumenty, takie jak złoto. Jednocześnie, złoto jest też dobrą inwestycją w czasach prosperity. Przynosić może duże zyski, jeśli mądrze się kupuje ten kruszec i mądrze sprzedaje. Sprawdźmy, dlaczego warto inwestować w złoto i kiedy taka inwestycja będzie najbardziej opłacalna?

Dlaczego warto?

Złoto w dłuższej perspektywie czasu nie traci na wartości. Owszem, zdarzają się pewne wahania w zakresie wyceny, złoto może tanieć i drożeć, ale przy długoterminowym inwestowaniu pieniędzy pozostaje stabilną, dochodową inwestycją.

Inwestować można przy tym nie tylko w realne złoto, w postaci złotych sztabek, złotych monet i monet bulionowych. Można też zawierać kontrakty na złoto i nabywać certyfikaty inwestycyjne, co również stanowi alternatywę dla inwestowania w szlachetny kruszec.

W czasach kryzysu złoto jest traktowane jak bezpieczna przystań dla inwestorów, dlatego wielu z nich przenosi swój kapitał m.in. z giełdy czy rynku Forex, właśnie w kierunku złota, dla ochrony jego wartości, a niewykluczone, że z takiej inwestycji będzie zdecydowanie więcej finansowych profitów.

Zalety inwestycji w złoto

Jak już wspominaliśmy, inwestycje w złoto potrafią ochronić kapitał inwestora przed utratą wartości na wypadek rosnącej inflacji, załamania na giełdzie i innych rynkach finansowych. Złoto podlega co prawda pewnym procesom rynkowym, raz jest droższe, raz tańsze, ale w ogólnym rozrachunku, przy przyjęciu odpowiednio długiego horyzontu inwestycyjnego, będzie dochodową inwestycją.

Złoto to dobra opcja inwestycyjna dla tych wszystkich osób, które z różnych powodów nie mają zaufania do systemu bankowego, jednak trzeba wówczas nabywać fizyczne złoto, a nie opcje czy kontrakty na nie.

Nawet przy dysponowaniu niewielkim kapitałem przeznaczonym na inwestycje można z powodzeniem inwestować w złoto. Sam proces nie jest skomplikowany. Nie trzeba mieć doświadczenia i wiedzy dotyczącej funkcjonowania tego rynku. Wystarczy, że po zakupie sztabek czy złotych monet, choć od czasu do czasu sprawdzimy wykres ceny złota w czasie, aby wiedzieć, jak kształtuje się jego wartość w obranym horyzoncie czasowym. Analiza historycznej wyceny złota pomaga we wskazaniu odpowiedniego terminu powzięcia takiej inwestycji i terminu, w którym będzie warto się z niej wycofać i sprzedać posiadane złoto.

Inwestycja niepozbawiona wad

Wiemy już, że bez wątpienia pod wieloma względami inwestycje w złoto są opłacalne i warto się ich podjąć. Jednak nie należy zapominać, że złoto jako instrument inwestycyjny ma również pewne wady. Podstawową wadą inwestycji w złoto jest to, że najczęściej nie przynoszą one korzyści finansowych od razu. Nie będzie więc to dobra opcja dla tych wszystkich osób, którym zależy na szybkich zyskach.

Złoto traktuje się na ogół jako inwestycję długoterminową. Najlepiej kupować je nie w czasach kryzysu, gdy wyraźnie drożeje w odpowiedzi na zawirowania na innych rynkach finansowych, ale w okresie hossy na giełdzie i wzrostu gospodarczego w skali światowej. Wtedy mamy największe prawdopodobieństwo tego, że nie przepłacimy za złoto, a w momencie odwrócenia się trendów w gospodarce – zarobimy.

Kolejnym minusem inwestycji w złoto jest konieczność wyboru formy inwestycji. Będzie to problematyczne zwłaszcza dla początkujących inwestorów, którzy nigdy wcześniej w złoto nie lokowali posiadanego kapitału. Na rynku dostępne są liczne metody złotych inwestycji. Nie trzeba fizycznie nabywać złota, ale na przykład kupować opcje i kontrakty na złoto. Stwarza to jednak dodatkowe ryzyko, ponieważ inwestujący w ten sposób inwestorzy fizycznie nie posiadają złota. Posiadają wyłącznie zapis w systemie bankowym, a ten jest niepewny. Jeśli wszystkie osoby mające kontrakty i opcje na złoto chcieliby je otrzymać w postaci sztabek, w obliczu np. krachu na giełdzie, nie będzie to możliwe.

Mniejszym ryzykiem inwestycyjnym charakteryzują się inwestycje w fizyczne złoto – w postaci sztabek lub monet, ale wówczas musimy rozwiązać problem związany z przechowywaniem takich instrumentów inwestycyjnych. Trzeba zapewnić sobie bezpieczne miejsce, które nie będzie narażone na kradzież.

Sumarycznie jednak bilans plusów i minusów związanych z inwestowaniem w złoto wychodzi na jego korzyść, dlatego warto przeanalizować swoje dotychczasowe inwestycje i choć część kapitału zainwestować właśnie w złoto, traktując je jako pewien bufor bezpieczeństwa na ciężkie czasy.


Szymon Masło

Student Zarządzania. Finansami zajmuje się od 3 lat. Posiada lekkie pióro i z zaangażowaniem przygląda się wszelkiego rodzaju aspektom finansowym. Jego celem jest zebranie miliona aktywnych czytelników, z którymi będzie mógł dzielić się wiedzą i dużym doświadczeniem. Prywatnie miłośnik podróżowania i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *