Własny samochód – czy warto go kupować?

Opublikowane przez Szymon Masło w dniu

Jeden samochód na rodzinę to przeciętna w Polsce. Jednak czy wszyscy powinni posiadać własne auto i jest to ekonomicznie uzasadnione? Czy posiadanie własnego samochodu to norma, czy konieczność? Czy rzeczywiście w każdym przypadku warto nabyć samochód na własność?

Dane statystyczne dotyczące liczby samochodów

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada około 599 aut. Czy to dużo? W porównaniu na przykład ze Stanami Zjednoczonymi tak naprawdę niewiele, ponieważ w całym USA jest około 265 mln samochodów i 320 mln mieszkańców, co daje jakieś 0,83 auta na osobę. Polska na tle pozostałych krajów europejskich wypada bardzo dobrze w liczbie aut, jakie mają nasi obywatele. To o 35 samochodów więcej na 1000 mieszkańców, niż średnia unijna. Wyprzedzają nas tylko takie kraje, jak m.in. San Marino, Francja, Hiszpania czy Szwajcaria.

Posiadanie auta już dawno przestało być dla Polaków synonimem luksusu i wyższych sfer. Teraz ważniejsze jest, jakim samochodem jeździmy, a nie fakt, że mamy auto.

Dlaczego warto mieć samochód?

Własny samochód daje wolność podróżowania, przemieszczania się pomiędzy różnymi punktami, do których chcemy dotrzeć. Likwiduje problem związany z oczekiwaniem na autobus, tramwaj, metro czy pociąg lub inny środek transportu. Komunikacja miejska także kosztuje – trzeba kupować bilety jednorazowe, dzienne czy okresowe. Istnieje ryzyko, że spóźnienie spowoduje, że na kolejny autobus przyjdzie nam czekać nawet kilkadziesiąt minut.

W przypadku zamieszkiwania poza miastem auto może okazać się niezbędne, aby dotrzeć do pracy, zawieźć dzieci do szkoły czy przedszkola, albo jechać na zakupy. W szczególności chodzi tu o miejscowości, które nie są dobrze skomunikowane z okolicznymi miastami, a same nie dysponują rozwiniętą infrastrukturą miejską. Wówczas posiadanie własnego samochodu przestaje być tylko elementem zwiększonego komfortu życia, ale obowiązkowe. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli dotrzeć tam, gdzie chcemy.

Na mapie Polski nie brakuje takich miejsc, do których nie docierają pociągi czy PKS-y, dlatego mieszkańcy muszą mieć własny samochód lub inny pojazd, aby móc się z nich wydostać.

Samochód wiele spraw ułatwia – można spokojnie jechać tam, gdzie tylko chcemy, o dowolnej porze dnia i nocy, bez konieczności sprawdzania, kiedy odjeżdża kolejny autobus czy tramwaj. Można bez przeszkód pojechać po duże zakupy do marketu i nie musieć ich dźwigać, albo też przewieźć rzeczy przy przeprowadzce do własnego mieszkania. Czy jednak wszyscy, bez wyjątku powinni być posiadaczami auta?

Rozważenie za i przeciw

Na razie wspomnieliśmy tylko o zaletach posiadania własnego samochodu, jednak nie jest to pozbawione wad. Przede wszystkim samochód trzeba kupić, a to pociąga za sobą albo duży, jednorazowy wydatek, albo konieczność zaciągnięcia kredytu bądź skorzystania z leasingu konsumenckiego pojazdu. Oczywiście można też kupić w miarę tanie auto, ale wieloletnie, co z perspektywy koniecznych napraw i rosnącego z wiekiem pojazdu ryzyka awarii sprawia, że możemy włożyć w przyszłości pieniędzy dużo w jego naprawy.

Konieczność okresowych przeglądów samochodu, koszty rejestracji i napraw czy serwisu samochodu są bez wątpienia wadą posiadania własnego auta. Nie można ich tak naprawdę uniknąć, chyba że kupujemy nowe auto z salonu dealerskiego, na które obowiązuje gwarancja. Ale w takim przypadku koszt zakupu auta diametralnie wzrasta.

Do tego dochodzą opłaty związane z bieżącą eksploatacją auta – zakup paliwa, którego cena sukcesywnie wzrasta, zakup oleju silnikowego, wszelkich płynów eksploatacyjnych, które ulegają zużyciu, koszty przeglądów co roku oraz koszty nabycia i wymiany opon zgodnie z sezonem.

Właściciel samochodu musi liczyć się też z koniecznością pokrycia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu – około 400-1000 zł rocznie za ubezpieczenie OC, a dodatkowo można wykupić ubezpieczenie autocasco czy assistance, co znów pociągnie za sobą 1-2 tys. zł kosztów.

Za paliwo przeciętnie płacimy około 250-300 zł miesięcznie, okresowe wymiany eksploatacyjne to koszt nawet 500 zł rocznie, przeglądy kosztują 100-120 zł rocznie, a naprawy – średnio do 1000 zł na rok, choć tutaj trudno określić przeciętny koszt ponoszony przez właściciela samochodu. Do kosztów tych należy doliczyć wydatki na opłaty parkingowe, na myjnię czy wynajęcie garażu.

Czy warto mieć własny samochód?

Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Dla jednych auto jest narzędziem pracy i ułatwieniem w dokonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Trudno wyobrazić sobie handlowca czy przedstawiciela handlowego, który do klientów będzie jeździł PKS-em. Jednak po to, aby jeździć od czasu do czasu do sklepu, czy do znajomych, albo podróżować na niewielkim dystansie do pracy, nie trzeba od razu kupować auta i ponosić wszelkich kosztów jego posiadania. Wtedy być może lepszym rozwiązaniem dla naszego portfela będzie korzystanie z komunikacji miejskiej, podróżowanie rowerem lub na piechotę do pracy czy szkoły. Natomiast na większe zakupy zawsze można zapewnić sobie transport np. taksówką. Kilka kursów w miesiącu nie będą dużym kosztem.


Szymon Masło

Student Zarządzania. Finansami zajmuje się od 3 lat. Posiada lekkie pióro i z zaangażowaniem przygląda się wszelkiego rodzaju aspektom finansowym. Jego celem jest zebranie miliona aktywnych czytelników, z którymi będzie mógł dzielić się wiedzą i dużym doświadczeniem. Prywatnie miłośnik podróżowania i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *