Czy płatności BLIK wyprą karty płatnicze i gotówkę?

Opublikowane przez Szymon Masło w dniu

BLIK jest Polskim Standardem Płatności, który pozwala na dokonywanie płatności wyłącznie z użyciem telefonu komórkowego, wyposażonego w odpowiednią aplikację banku. Czy BLIK ma szansę – teraz lub w przyszłości – na to, aby z powodzeniem zastąpić nam karty płatnicze i gotówkę?

Jak to działa?

BLIK to system dokonywania płatności mobilnych przy użyciu telefonu komórkowego – smartfona. Jest Polskim Standardem Płatności, stworzonym w ujednolicony sposób przez polskie banki:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Bank Zachodni WBK,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski.

Banki te są udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Polski Standard Płatności. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. zajmuje się obsługą operacyjną mobilnego systemu BLIK.

BLIK pozwala na finalizację transakcji bez konieczności korzystania z tradycyjnej gotówki lub z karty płatniczej. Wygodnie dokonamy nim płatności online, zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych, a nawet prześlemy innej osobie pieniądze, bez podawania numeru konta bankowego – z telefonu na telefon, o ile odbiorca i nadawca przelewu znajdują się w systemie płatności BLIK.

Jak używać BLIK-a?

Aby móc korzystać z BLIK-a i płatności za pomocą telefonu komórkowego, należy zainstalować aplikację swojego banku, w której jest opcja płatności BLIK. Aplikacja ta jest kompatybilna ze wszystkimi punktami akceptacyjnymi.

Po zainstalowaniu aplikacji można już bezpiecznie płacić smartfonem, który w jednej chwili zmienia się w bezpieczny portfel. Za jego pośrednictwem można:

 • płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych,
 • płacić za usługi w punktach stacjonarnych i online,
 • wykonywać przelewy na numery telefonów komórkowych,
 • wypłacać gotówkę z bankomatów – smartfon zastępuje tym samym kartę płatniczą.

W momencie, kiedy nie zabraliśmy ze sobą portfela lub karty płatniczej, ale mamy telefon z aplikacją banku, możemy wygodnie płacić BLIK-iem, o ile sprzedający dysponuje terminalem płatniczym.

Płacimy z BLIK-iem

Kiedy chcesz zapłacić w sklepie BLIK-iem, musisz uruchomić aplikację mobilną banku na swoim telefonie i wybrać opcję BLIK. Zapytaj też, czy sklep akceptuje płatności w systemie BLIK. Później generujesz 6-cyfrowy kod, który wpisujesz do terminala. Następnie musisz zatwierdzić transakcje zarówno na terminalu, jak i w aplikacji mobilnej swojego banku, w której masz wszystkie podstawowe informacje o swojej transakcji.

Wadą płatności BLIK w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych oraz wycofywania pieniędzy z bankomatu jest to, że trwa to wszystko zwykle dłużej, niż gdybyśmy skorzystali ze zbliżeniowej karty płatniczej. Wymaga od użytkownika podjęcia kilku dodatkowych czynności, ale nie są one zbyt trudne. Niemniej wielu Polaków odstrasza od BLIK-a właśnie to, że muszą robić coś dodatkowo, aby dokonać płatności. Do wpisywania kodu PIN w terminalu już zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale do BLIK-a chyba jeszcze nie.

Liczba punktów, w których będzie można płacić BLIK-iem cały czas wzrasta. Można tego dokonać w ponad 120 tys. punktów handlowo-usługowych, wszędzie tam, gdzie sprzedający dysponują terminalami płatniczymi. Ponad 90 proc. rynku e-commerce w Polsce objęta jest płatnościami przy użyciu BLIK-a, dzięki zintegrowaniu z płatnościami:

 • dotpay,
 • CashBill,
 • Przelewy24.pl,
 • First Data Polcard,
 • tpay.com,
 • Blue Media,
 • eCard,
 • PayU.

BLIK pozwala na dokonanie wypłaty pieniędzy z bankomatu – wystarczy użyć opcji „wypłata bez karty”. Wystarczy uruchomić aplikację banku, wygenerować kod BLIK, wprowadzić go zamiast PIN-u w bankomacie, potwierdzić zgodność wypłacanej kwoty na telefonie i tyle – można zabrać gotówkę z bankomatu.

Największym atutem BLIK-a dla wielu jego użytkowników jest to, że pozwala na dokonanie przelewu na telefon, bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego. Numer telefonu jest traktowany przez standard płatności jako zamiennik numeru konta. Odbiorca przelewu z BLIK-a nie musi być użytkownikiem BLIK-a albo jednego z banków, obsługujących takie płatności. Wówczas na wskazany przez nadawcę przelewu numer telefonu wysyłana jest wiadomość SMS z linkiem do strony banku, a na takiej stronie można przelew odebrać, podając numer rachunku w dowolnym banku.

Czy BLIK zastąpi gotówkę i karty płatnicze?

Na razie upowszechnienie BLIK-a wymaga czasu. Nie wyprze on z rynku gotówki czy kart płatniczych, ponieważ Polacy są do nich przywiązani. Czujemy się komfortowo, kiedy możemy korzystać z pieniędzy z portfela i wydawać je wygodnie wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam na to ochota.

Zupełnie inaczej pod tym względem jest na przykład w Szwecji, która może stać się pierwszym krajem na świecie, gdzie gotówka przestanie mieć rację bytu. Papierowe i metalowe środki pieniężne zostaną całkowicie zastąpione przez pieniądz elektroniczny.


Szymon Masło

Student Zarządzania. Finansami zajmuje się od 3 lat. Posiada lekkie pióro i z zaangażowaniem przygląda się wszelkiego rodzaju aspektom finansowym. Jego celem jest zebranie miliona aktywnych czytelników, z którymi będzie mógł dzielić się wiedzą i dużym doświadczeniem. Prywatnie miłośnik podróżowania i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *